Ayşenur’un Başarı Hikayesi: Kendini Motive Ederek 19 Kilo!

Ayşenur

- 19 kg (41 lbs)

Fitwell topluluğu üyelerinin ilham verici başarı hikayelerine büyük bir keyifle devam ediyoruz…

Ayşenur’un hikayesi, her yönden örnek olabilecek nitelikte… Kararlılık, bilgi, hırs, motivasyon, yaratıcılık… Ayşenur’un birkaç ay içinde 20 kiloya yakın vermesini sağlayan yolculuğundan ilham alabileceğin çok şey var…

Fitwell User 2 Before and After (Turkish).png
 

Ayşenur’un Başarı Hikayesi: Kendini Motive Ederek 19 Kilo!

Bu yılın mart ayı başında Fitwell kullanmaya başlayan Ayşenur, işe koyulduğundan beri tam 19 kilo vermiş. O zamanlar XXL giyinen Ayşenur şimdi istediğini giyebiliyor. Hala 10 kilo fazlası olduğunu hisseden Ayşenur, kararlılığını bozmadan büyük bir motivasyonla yoluna devam ediyor.

Genç ve güzel bir üniversite mezunu olan Ayşenur’un fazla kiloları, dış görünüme oldukça önem verdiğimiz okul döneminde canını fazlaca sıkar olmuş: “Bi kıyafeti beğenip onu alabilecek maddi güce sahip olup sadece kilo probleminden dolayı alamamak çok üzücü ve özgüveni kırıcı oluyordu.” sözleriyle anlatıyor o günleri ve devam ediyor...

“Yüksek kilolarda uzun bir süre kaldım ve bu süreçte ruh halim hep kötüydü. Çok halsiz ve yorgun hissediyordum. Hiç hareket etmek istemiyordum. Kilo vermeyi hep istedim. Aynaya her baktığımda istedim ama süreç, çevre gibi faktörler sebebiyle olmadı.”

Her insanın hayatında zorlu dönemler yaşanıyor. Özellikle genç yaşta hayatın zorlayıcı koşulları ortaya çıktığında bu daha da belirgin olabiliyor. Bu yıllarda fiziki görünüm, beden kondisyonu gibi faktörler de ruh halini fazlasıyla etkiliyor. Ayşenur da işte böyle bir süreçten geçmiş fakat kendisini ayağa kaldırmayı başarmış.

“Hayatımda yaşadığım en kötü yıldı bence 2017. Her anlamda dipteydim. Sonra bir yerden başlayıp ayağa kalkmak istedim. Buna kendimden başlamak istedim, kilo vermeye karar verdim ve Fitwell aklıma geldi. Tekrardan indirip kullanmaya başladım ve artık bu seviyeye geldim. Sizlerle bağımı hiç koparmak istemiyorum.” — Biz de seninle bağımız ömür boyu sürsün isteriz Ayşenur!

Ayşenur kilo verme yolculuğunda yakın çevresinin ve ailesinin tam desteğini almış. Tabii ki onu da süreçte zorlayan şeyler olmuş. Özellikle çok fazla dikkat etmek, kalori hesaplamak, bazı yiyecekleri reddetmek gibi durumlar strese yol açmış. Hayatında iş ve mekan değişiklikleri de yaşamış. Beslenme ve egzersiz konusunda sürekliliği zorlayan bu durumlara rağmen vazgeçmemiş.

“Herkesin yediği yemekten yememek sürekli kendine yemek hazırlamak, kendine alışveriş yapmak, yanında sürekli yemek taşımak… Çok fazla ortam ve çevre değişikliği yaşadım bu süreç içinde. Bunlar da bazen zor geldi.“

Başarı hikayelerimizden görüyoruz ki Türkiye’de diyet yapmak kolay bir iş değil. Herkesin bir yorumu var. Ayşenur’a da kendisini yemek yerken görenlerin tavsiyelerinden gına gelmiş: “Kendini çok zorlama diyenler oldu zaten akşama kadar çalışıyorsun spora ne gerek var diyenler oldu ya çok kaslı olursan ne olacak çok kötü görünürsün diyenler, Ramazan zaten ye gitsin şu tatlının güzelliğine bak diyenler oldu.” Bütün bunlara rağmen Ayşenur bilinçli ilerleyişini sürdürmüş ve her şeye rağmen yapması gerekenlerin farkında olmuş.

“Her şey güzel giderken devam etmek kolaydır ama işler zorlaştığında pes etmiyorsan başarırsın.”

Ayşenur, motivasyonunu korumak için blog yazılarımızdan bolca faydalanmış. (Tam da bu amaçla hazırladığımız içeriklerin faydasını birebir görmek bizleri de çok memnun ediyor.) Ayşenur’un örnek alınacak davranışlarından birisi de motivasyon için bilgiden beslenmesi… Fitness yolculuğunda arkadaşların gaz vermesi her zaman iyidir fakat gerçekler çok daha etkilidir.

“Eskiden ne kadar karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslendiğimi, proteinden yoksun kaldığımı Fitwell sayesinde farkettim.”

İşte Ayşenur’un motivasyon sırları:

 • Sağlık spor beslenme ile ilgili yazılarınızı sık sık okudum.

 • Çevremde diyet spor yapan insanlarla iletişime geçtim.

 • Fitwell antrenörleri ve diğer profesyonel sporcuları takip etim.

 • Ulaşmak istediğim noktayı hayal ettim.

 • Değişimimi fotoğraflamaya çalıştım.

 • İnsanların söyledikleri güzel şeyleri tebrik ettiklerini aklıma getirdim.

Ayşenur’un bu yolda kendisine özel geliştirdiği yöntemleri de bulunuyor. Bikiniye odaklanmak bunlardan biri:

 • Ara öğün saati olmadığında açlığımı bastırmak için kalorisi çok az olan salatalık, havuç gibi sebzeleri tercih ettim ve midemi doldurdum.

 • Kendime güzel bölmeli sızdırmayan şık saklama kapları aldım bu sayede gözüme hoş görünüyor ve bi yere yemek götürme isteğim azalmıyor.

 • Egzersiz sırasında ilk başlarda çok dengemi kaybediyordum ama belli bir noktaya bakınca kolaylaştığını farkettim.

 • Su içmeyi kolaylaştırmak için günü saatlere bölüp hedefler koydum: Sabah 2 bardak, öğleye kadar 500 ml öğleden sonra 500 ml …gibi.

 • Egzersizi her gün boş olduğum bir saate koydum.

Beslenme ritmini hem kendi yöntemleriyle hem de Fitwell’in tavsiyeleriyle rahatça düzene koyan Ayşenur, egzersizlerde disipline olmak için zaman zaman zorlanmış. Yine de psikolojik olarak dengeyi yakalamayı başarmış. Burada da her zaman vurguladığımız, somut bir hedefe sahip olmaktan faydalanmış.

“Geçerli bir nedeniniz olduğunda her şey daha kolay oluyor ve bir süre sonra egzersizleri seviyorsunuz. Ben özgüven kazanmak için yaptım.”

Ayşenur, adeta gelecekteki kendisiyle duygusal bir bağ kurmuş ve adım adım ona yaklaşarak başarıya ulaşmış. “Her şeyi gelecekteki güzel günleri fit vücudumla karşılamak için yaptım. Aynaya bakınca gülümsemek ve ‘’ne güzelsin kız Ayşenur’’ demek için yaptım ve bu cümleyi her sabah kuruyorum aynada :)

Yeni görünümüyle oldukça alımlı bir genç hanıma dönüşen Ayşenur, yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam ediyor ve bir 10 kilo daha hedefliyor. Arkadaşlarının ve ailesinin sürekli beğenilerini dile getirmesi şu sıralar onu en çok mutlu eden şey. Eskiden alay edenler bile şimdilerde ‘yanlışlıkla’ instagram fotolarını beğenir olmuş. Bunların hepsi Ayşenur’u motive ediyor.

Fitwell’i bir çok arkadaşına öneren ve Fitwell üyelerinin antrenörlerle bir araya geleceği bir etkinlik yapılmasını hayal eden Ayşenur’dan son olarak mobil koçunun en sevdiği özelliklerini sıralamasını rica ettik…

“Fitwell’in en sevdiğim özellikleri bir çok yiyeceğin besin değerileri bilgisini içinde barındırması, egzersizlerin profesyonelce hazırlanmış olması ve haftalık aylık raporları görebilmek. Blogda paylaştıklarınız tümüyle çok güzel. Fotoğraf albümünü çok sevdim aktivite ve beslenme hedefleri, rozetler kazanma ile güzel bildirimleriniz en çok hoşuma giden kısımlar.”

Ayşenur’un hikayesi eğer sana da ilham verdiyse, hemen bugün Fitwell Premium'u deneyerek başlayabilirsin.

Senin de paylaşmak istediğin bir başarı hikayen varsa bize gönder, biz de Fitwell ailesi ile paylaşalım. Hatta ailemizin bir parçası olduğun için sana bazı hediyeler de göndereceğiz!

Paylaştığınız başarı hikayeleri, her geçen gün daha iyi bir uygulama olmamız için bize de ilham veriyor.

Her gün daha başarılı, her gün daha fit!

 
 

Ready to start your changes

To start your transformation with your favourite Fitwell coach, download or launch our app.

Batikan Erdogan