HEYECAN ENERJİNİ KULLANARAK 2018'DE HAYATINI DEĞİŞTİREBİLİRSİN!

Yeni yıl harekete geçenlerin yılı olacak!

 
2018de_hayatini_degistir_01.jpg
 

Her insanın hayatının bir bölümünü değişimi arzulayarak geçirdiğini biliyor muydun? Düşün bir kere, bedenimiz, hücrelerimiz, düşünüş biçimimiz, hislerimiz, olayları algılayış şeklimiz, hepsi her an değişiyor. Değişim hepimiz için o kadar hayati ki…

Yeni bir yılın gelmesiyse tüm insanlar için özel bir anlam taşıyor, çünkü yeni yılda herkes bir şeylerin değişeceğine inanıyor. Öyle de oluyor! Hangi yıl bir öncekiyle aynı geçti ki? İnsan hayatında bu değişiklik her yeni yılda ve her yaş aldığında gerçekleşiyor.

Şimdi yine bu dönemdeyiz… Yeni yıl dilekleri üzerine sosyal medyada yüzlerce şey okuyabilirsin. Yeni yıla herkes büyük umutlarla giriyor: Kilo vereceğim, gelişim kitapları okuyacağım, düzenli spor yapacağım, dünyayı dolaşmaya başlayacağım… Hayaller, hayaller…

Küçük hayaller güzeldir sevineceksen... Büyük hayaller güzeldir başlayacaksan…

Sen de yeni yılda yapamadıklarını yapmayı, yaşamadıklarını yaşamayı diliyorsun… Her yerde yılbaşı süsleri asılı ve köpükten karlar hayal dünyana ilham oluyor. Peki bir an için bu hayallerini gerçeğe dönüştürmek için ne yapman gerektiğini düşündün mü? Sahiden, bir hayali gerçeğe dönüştüren şey nedir?

Formülü çok basit: İlk adımı çabuk atmak.

Henüz hayalin tazeyken, heyecanın canlıyken…

Hayaller kurmak hem heyecan, hem de mutluluk veriyor. Kimilerinin yalnızca düş dünyamızı renklendirmesinde hiç sakınca yok.. Ama bazı hayaller var ki, sahiden gerçekleşmeyi bekliyorlar… Kendi bedeninle ilgili bir hayalin varsa örneğin, bu en az dünyayı dolaşmak kadar kıymetlidir. Hatta daha fazla…

Dünya turu istersen bir kaç yıl daha bekleyebilir; hiçbir yılın sonunda “Bu yıl da dünyayı dolaşamadım” diye hayıflanmazsın. Fakat hala o istediğin kıyafetin içine girememişsen, bir yazı daha gölgede saklanarak geçirmişsen, o zaman bu hayal sende artık heyecan değil, kırıklık yaratır.

2018 yazında, kendini sahillerde en fit halinle salınırken görebiliyor musun? Gözlerini kapa ve hayal et… Eğlenirken herkesin coşkuyla üzerini çıkarıp suya atladığı andaki rahatlığını… Hoşlandığın ya da bakıştığın birisiyle konuşurken hissettiğin güveni… Şelaleye tırmanırken, doğayı keşfederken hissettiğin gücü… Aktif yaşamanın sunacağı yepyeni deneyimleri… Her sabah sağlıklı ve iyi hissederek güne başlamanın hazzını…

 
2018de_hayatini_degistir_02.jpg
 

Düşünmesi bile çok güzel ve heyecan veriyor değil mi? Bu anda seni tam olarak heyecanlandıran ne biliyor musun? İstersen gerçekleşebileceğini biliyor olman. Çünkü yeterince zamanın var. Şimdi başlarsan, önümüzdeki yaz bunların hepsi gerçek olabilir!

Heyecan enerjini, gerçekleştirme enerjisine dönüştürme vakti!

Heyecanını bir şeyler gerçekleştirmek için nasıl kullanabilirsin? Öncelikle heyecan enerjisini tanıyalım… Heyecan, her insanın arzuladığı bir duygudur. Beyindeki arzu mekanizmasıyla bağlantılı çalışır. Heyecan enerjisi doğru şekilde kullanıldığında insanın harekete geçmesini ve ilerlemesini sağlar. Bir kez harekete geçtikten sonra insan vazgeçmeden ilerlemeye devam ederse tatmin duygusu yeşerir. Çünkü artık seni heyecanlandıran olay gerçekleşmeye başlamıştır.

Büyük bir hedef, aslında bir sürü küçük hedeften oluşur. Küçük hedeflerine ulaştıkça yaşadığın tatmin seni yeniden motive eder. O duyguyu tekrar tekrar yaşamak, yeniden başardığını hissetmek istersin.

İşte heyecanla başlayan bir hayalin gerçeğe dönüşmesinin sırrı burada yatıyor:

Bir hayalini hayata geçirmek için heyecan duyduğunda çabucak ilk adımı atman gerekiyor.

Heyecan enerjisi çok kıymetlidir, ilk adımı atman için ihtiyacın olan motivasyonu sana mutlaka sağlar. Yalnız çabuk tükenen bir enerjidir ve çok güçlü olduğu için zihne hakim olma ihtimali vardır. Ümit verici olduğundan bir şeylere dönüştürülmezse insanı fazlaca oyalayabilir, her şey yolundaymış gibi hissettirebilir. Eğer sadece heyecanla, yani hayal kurmayla yetinirsen ve adım atmayı geciktirirsen, motivasyonunu zamanla kaybetmeye başlarsın.

Heyecan enerjini vakit kaybetmeden ‘gerçekleştirme enerjisine’ dönüştürmelisin. Bunun yolu da ilk adımı atmaktır. Yürümeyi düşünmek zor gelebilir ama ayağını yerden kaldırmak aslında hiç de zor bir şey değildir. O yüzden atabileceğin en kolay adımı düşün, bu sana rahatlık sağlar.

O ilk adımdan sonra heyecan, gerçekleştirme enerjisine dönüşmeye başlar ve yeniden güç kazanır. Çünkü ilk adımı atmış olmak da oldukça heyecan vericidir. Bundan sonra atacağın her yeni adım, o ilk heyecanının, yani olayın bütününe duyduğun aşkın daha uzun sürmesini sağlar.

Attığın adımlar sonuçlara dönüşmeye başlayınca heyecan yavaş yavaş yerini tatmine bırakır. Heyecanlar gelip geçicidir. Tatmin ise bütün benliğinin sürekli ihtiyaç duyduğu bir duygudur. Varoluşunun anlamını taşır…

 
2018de_hayatini_degistir_03.jpg
 

Kendi başardıklarıyla tatmin olduğunu hisseden insan sürekli yemek yemeye ya da bir şeylere sahip olmaya, başkaları tarafından onaylanmaya ihtiyaç duymaz. Duygusal yeme ihtiyacın büyük ölçüde azalır veya tamamen ortadan kalkar. Böylece kilo verme hayalin varsa örneğin, beklediğinden daha kolay bile gerçekleşebilir.

Üstelik tatmin duygusunu yeniden yaşama fikri de heyecan vericidir. Bu iki enerji doğru kullanıldığında tam uyumludur ve birbirini tetikler. Böylece amacına doğru kolaylıkla ilerlerken bulursun kendini.

Görüyorsun, hayalleri gerçeğe dönüştürmek her zaman mümkün… Bütün hayalleri… İhtiyaç duyduğun güç en güzel yerde, kalbinde… Heyecanının içinde saklı.

Gelecek yaza dair hayallerin sana şimdi yeterince heyecan veriyorsa, kullan bu enerjiyi. Endişe ve kaygı alanlarına hiç girme, sana yapamayacağını söyleyen seslere hem iç kulağını hem dış kulağını kapa.

İlk adımı atmak senin için neyse onu yap. Bir gün boyunca ekmek yemeden durabileceğini görmek mi? Yoksa bu yazıyı okuduktan sonra akşam eşofmanlarını giyip, kulağına güzel bir müzik koyup tempolu yürüyüşe çıkmak mı?

Öyleyse yeni yılın başlamasını bekleme...

Heyecanın şimdiye ait, şu anda güçlü…

Coşkuyla yaşa onu!

 
2018de_hayatini_degistir_04.jpg
 
2018'de düşlediğin sağlıklı yaşama ve ideal bedenine kavuşma yolculuğunda yine büyük bir keyifle yanındayız… Senin için hayallerini gerçekleştirdiğin, heyecanı ve neşesi bol bir yıl diliyoruz… Sevgiyle…
Fitwell Ekibi
Batikan Erdogan