KAHVE YERİNE NE İÇİLİR? KIŞIN DOĞAL YOLDAN CANLI KALMANIN 5 YOLU

Sabahları uyanmanın, gün içinde ayık kalmanın çok daha sağlıklı yolları var…

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_01.jpg
 

Kahve çoğumuzun en yakın dostu sayılır… Bir bardağı bile egzersiz için gereken enerjiyi vermeye, bütün gece partilemeye, iş için yeniden motive olmaya yetebiliyor. Fakat bir bardak bize yetiyor mu? Genellikle hayır. Kahvenin azı yarar, çoğu zarar.

Çok içilince bağımlılık yaratan kafein farkettirmeden hayatı cehenneme çevirebiliyor. Çarpıntı ve gerginlik yapıyor en başta. Tüm gün yorgun hissetmene sebep olabiliyor, üstelik geceleri de uyutmuyor. Odaklanamıyorsun, ruh halini toparlayamıyorsun. Yataktan bile zor kaldırıyor!

Üstelik dünyada kahve tüketimi öylesine fazla ki, üreticiler artık talebi karşılamakta zorlanıyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliği de kahvenin yetişmesini giderek zorlaştırıyor. Hatta önümüzdeki 10 yıl içinde kahvenin büyük oranda tükeneceği ve zengin içeceği olacağı söyleniyor.

Hal böyleyken kahveyi hayatının yakıtı olarak görmeye hiç gerek yok. Üstelik doğal yoldan seni ayıltacak ve enerji verecek seçeneklerin varken…

Limonlu ılık su

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_02.jpg
 

Hintli yogilerin binlerce yıldır her sabah aksatmadan limonlu ılık su tükettiği düşünülürse, bunda mutlaka bir keramet olmalı! Sihir değil, limonlu ılık su düzenli tüketildiği zaman sabah kahvesini alt eden en iyi alternatiflerden biri. C vitamini sayesinde canlandırma etkisinin yanı sıra detox özelliği biliniyor. Yogiler her sabah bedenlerini arındırmak için limonlu ılık su içiyorlar. Yarım litre suya bir çeyrek limon sıkarak verimli bir güne başlayabilirsin.

Mate Çayı

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_03.jpg
 

Ülkemizde çok yaygın olmasa da aktarlarda ve özel marketlerde bulunabilen Mate çayı, tüm çaylar içinde canlandırma özelliği en yüksek olanlardan biri. Mate, Güney Amerika’ya özgü küçük bir ağaç olan Yerba Mate’nin yapraklarından yapılıyor. İçinde kafein ve teorbomin maddeleri bulunduğu için yorgunluğu almak ve canlandırmak için kullanılıyor. Bir de sürprizi var: Metabolizmayı hızlandıran Mate çayı kilo vermeye yardımcı olarak da kullanılıyor. Mate, gün içindeki kahve ihtiyacının yerine harika bir alternatif.

Adaçayı

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_04.jpg
 

Bizim coğrafyamızda yetişen en sihirli bitkilerden biri de adaçayı. Adaçayını sabahları kahve yerine rahatlıkla tüketebilirsin. Canlandırma özelliği çok kuvvetli olan adaçayını suyun içinde fazla bekletememen gerekiyor. Bir de kaynar suyla haşlamamalısın. Bir fincan 80–90 derece suyun için küçük bir dal adaçayını 1 dakika bekletmen yeterli. Limonlu sevsen bile adaçayı suyun içindeyken limon koymamalısın çünkü adaçayı özünü salmak istemez. Bardağından çıkardığın adaçayını daha sonra yeniden demleyebilir veya kuruttuktan sonra tütsü olarak yakıp kötü enerjileri üzerinden kovabilirsin!

Karanfil ve Tarçın Çayı

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_05.jpg
 

İşte muhteşem canlandırıcı ikili! Tat uyumu olarak eşsiz olan karanfil ve tarçın birlikte faydaları saymakla bitmez. Bitkisel tedavilerde de sıkça kullanılan karanfil ve tarçın ikilisi bir arada tüketildiğinde kan dolaşımını hızlandırır, metabolizmanın çalışmasını düzenler, kan şekerini dengede tutar, soğuk algınlığına iyi gelir ve kilo vermede yardımcıdır. Stresi azaltır, cildi tazeler ve genç görünmesini sağlar. Karanfil ve tarçın, aynı zamanda zihni açar ve vücudu dinç tutar. Yine 80–90 derece su içine süzgeç topuyla kabuk tarçını kırarak ve 10–12 tane kuru karanfil tanesini ekleyerek çayını hazırlayabilirsin. Afiyet olsun!

Elma

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_06.jpg
 

Şaşırtıcı değil mi? Sabahları güne yeşil bir elmayla başlamayı hiç denemediysen yarın sabah mutlaka dene. Elma doğal şekeri ve vitamin deposuyla doğal bir enerji kaynağıdır. Sindirim sistemini düzenler ve metabolizmaya yavaşça karışır. Özellikle yeşil elmanın uyandırıcı etkisi şaşırtıcı derecede yüksek. Hem de tok tutacağı için bir taşla iki kuş!

Kakao

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_07.jpg
 

Gün içinde enerjiye ihtiyaç duyduğunda tek seçeneğin kahve veya enerji içecekleri değil, çok daha seveceğin bir alternatif var: Kakao. Güney Amerika’nın bu sihirli bitkisini mümkün olan en saf formunda tükettiğinde içeriğindeki yoğun mineral ve vitaminler sayesinde kısa sürede enerjini yeniden toplayabilirsin. Organik ürünler satan mağazalarda veya internette kakao parçacıklarını ham halde bulabilirsin. Birkaç küçük parça ağzına atman yeterli. Bir alternatifin de tabii ki çikolata, tabii ki kakao oranı %80'den aşağı olmamak kaydıyla. Çikolata yoluyla aldığında şeker de bedenine gireceği için bir iki parçayı geçmesen iyi olur yoksa şeker seni yeniden uyuşturabilir.

Hareket

 
Kisin_dogal_yoldan_canli_kalmanin_5_yolu_08.png
 

Gün içinde ayılma ihtiyacının ve yorgunluğunun bir sebebi de hareketsizlik olabilir. Hareketsizlik uyuşukluğu, uyuşukluk da hareketsizliği getirir. İkisi de birbirini tetikleyerek seni atalet kısır döngüsüne amansızca sokar. İster iş yerinde, ister okulda veya evde, kendini çok uyuşuk hissettiğinde bir koca bardak su içerek yeniden canlanabilirsin. Ardından biraz hareket ettiğinde kaslarındaki atalet yerini canlılığa bırakacaktır. Fitwell’in Aktif Vücut ve 7 Dakikalık Bilimsel Egzersizlerini ücretsiz deneyebilirsin, istediğin canlılığı hemen kazanmanı ve kendini iyi hissetmeni sağlayacak.

Batikan Erdogan